Search
Close this search box.

واردات کالا از سراسر جهان

ایران سالانه بین 150 تا 200 میلیارد دلار واردات می‌کند و بیش از 30 درصد این کالاها از چین به کشور وارد می‌شوند. بخش قابل توجهی از این واردات اقلام خرد هستند که توسط اشخاص و بخش خصوصی انحام می‌شوند. ورود به این بازار جذاب علاوه بر سرمایه لازم برای واردات کالا، دانش و تخصص هم می‌خواهد.

در اینجا مختصری از آنچه برای واردات اصولی نیاز است را توضیح می‌دهیم تا شما بتوانید بهتر به این بازار پر رقابت وارد شوید یا اگر در حال حاضر واردکننده هستید، ریسک‌های کنونی وارداتتان را کاهش دهید. پیش از اینکه ادامه دهیم باید تاکید کنیم که موضوع این مطلب تنها واردات از چین و دبی نیست. شما می‌توانید واردات به ایران را از همه کشورهای جهان شروع کنید.

حمل هوایی

حمل هوایی

ارسال سریع

ارسال۳ تا ۵ روز کاری

کارشناسان با تجربه

کارشناسان با تجربه

چرا واردات کالا؟

واردات کالا به معنی خرید کالا از سایر کشورها و واردکردن آن به کشور خود است. دولت‌ها به دلایل مختلفی اقدام به واردات کالا از سایر کشورها و وضع قوانین وارداتی بر روی محصولات وارداتی می‌کنند. به‌طورکلی این دلایل را می‌توان به دودسته دلایل اقتصادی و غیراقتصادی تقسیم کرد. مواردی مانند بهبود دسترسی به کالاهای موردنیاز، کاهش قیمت‌ها، ایجاد رقابت در بازار و افزایش اشتغال از جمله دلایل اقتصادی واردات کالا از سراسر دنیا است؛ اما مسائلی مانند بحث امنیت ملی، سیاست‌های خارجی و محیط‌زیست در دسته‌بندی دلایل غیراقتصادی واردات قرار می‌گیرند.

8 مرحله اصولی واردات کالا

واردات کالا فرایندی است که طی آن کالا از یک کشور به کشور دیگر منتقل می‌شود. این فرایند شامل مراحل مختلفی است که باید به‌دقت انجام شود تا واردات کالا به طور موفقیت‌آمیز انجام شود.

8 مرحله اصولی واردات کالا

برای ارتباط با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اخذ کارت بازرگانی

کارت بازرگانی سندی مهم برای بازرگانان و صاحبان کسب‌وکار است که قصد فعالیت در امور بازرگانی بین‌المللی را دارند. با داشتن کارت بازرگانی، تجار می‌توانند از مزایای مختلفی، از جمله امکان فعالیت در امور بازرگانی بین‌المللی، امکان دریافت تسهیلات بانکی برای این امور و امکان ورود و خروج کالا از کشور بهره‌مند شوند.

تعیین زمینه فعالیت

تعیین زمینه فعالیت و انتخاب کالا برای واردات، یکی از مهم‌ترین مراحل واردات کالا است. در این مرحله باید نیازهای بازار داخلی را در نظر گرفته و محصولی را انتخاب کنید که تقاضای بالایی در بازار داخلی داشته باشد. همچنین باید به عواملی مانند قیمت کالا، کیفیت کالا و شرایط تأمین‌کننده نیز توجه کنید.

مذاکره با فروشنده و دریافت پروفرما

پس از پیداکردن تأمین‌کننده مناسب برای واردات، باید با او مذاکره کرده و شرایط واردات کالا را تعیین کنید. در این مرحله باید مشخصات کالا، قیمت کالا، شرایط پرداخت، شرایط حمل‌ونقل، و سایر شرایط مربوط به واردات را با فروشنده مذاکره کنید.

از واردات کالا به مناطق آزاد بیشتر بدانید!😊

دریافت مجوزهای مربوطه و ثبت سفارش

برای واردات برخی از کالاها، نیاز به دریافت مجوزهای مربوطه از سازمان‌های دولتی است. این مجوزها معمولاً برای کالاهایی صادر می‌شوند که از نظر امنیتی یا زیست‌محیطی حساس هستند. ثبت سفارش نیز فرایندی است که طی آن، واردکننده، کالای موردنظر خود را در سامانه جامع تجارت ایران ثبت می‌کند. ثبت سفارش برای واردات کلیه کالاها، حتی کالاهایی که نیاز به دریافت مجوز ندارند نیز ضروری است.

حواله مبلغ پروفرما

پس از تهیه ارز و مشخص‌کردن منشأ آن نزد بانک ملی، باید مبلغ پروفرما را به‌حساب فروشنده واریز کنید. این کار معمولاً از طریق حواله بانکی انجام می‌شود. برای واریز مبلغ پروفرما، باید مدارک موردنیاز را به بانک ارائه دهید.

تعیین روش حمل‌ونقل و بیمه کالا

 روش حمل‌ونقل، یکی از مهم‌ترین عوامل در واردات کالا است. باید روش حمل‌ونقلی را انتخاب کنید که برای کالای شما مناسب باشد. برای انتقال کالا به داخل کشور از روش‌های حمل دریایی، حمل هوایی، حمل زمینی و حمل ترکیبی استفاده می‌شود. برای بیمه کالا نیز باید با یک شرکت بیمه معتبر قرارداد منعقد کنید.

ترخیص کالا

 می‌توان ادعا کرد که ترخیص کالا مهم‌ترین بخش فرایند واردات کالا است. ترخیص کالا، فرایندی است که طی آن، کالای وارداتی از گمرک  خارج می‌شود. ترخیص کالا توسط کارگزار گمرک انجام می‌شود. کارگزار گمرک، فردی است که دارای مجوز از گمرک است و می‌تواند کالا را از گمرک ترخیص کند.

قوانین واردات کالا

قوانین واردات کالا در ایران بر اساس قانون مقررات صادرات و واردات مصوب 1372 تعیین می‌شود. این قانون، کالاها را به چهار دسته مجاز، مشروط، غیر مجاز و ممنوع تقسیم می‌کند. قوانین و مقررات واردات و صادرات کالا در ایران به طور مرتب در حال تغییر و تحول است. بنابراین، واردکنندگان و صادرکنندگان کالا باید از آخرین تغییرات این قوانین و مقررات مطلع باشند تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

قوانین واردات کالا​

واردات چه کالاهایی سودآور است؟

یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین نوع و مقدار کالای وارداتی، آگاهی از میزان سودآوری کالای موردنظر برای واردکننده است. به‌طورکلی سودآوری کالای وارداتی به عواملی مانند تقاضا برای کالا در بازار داخلی، مقایسه قیمت کالا در بازار داخلی و خارجی و هزینه واردات آن وابسته است. طبق آمار سال‌های اخیر، واردات لوازم جانبی موبایل از چین، واردات لوازم جانبی کامپیوتر، واردات قطعات خودرو و واردات ماشین‌آلات صنعتی از حاشیه سودی بالایی در ایران برخوردار بوده‌اند. در کنار این کالاها، واردات موبایل از دبی  نیز همیشه پرسود بوده است.

واردات آسان؛ واردات با سپکس

واردات کالا از سراسر دنیا فرایندی پیچیده و چندمرحله‌ای است که مستلزم رعایت قوانین و مقررات خاص و همچنین انجام اقداماتی دقیق و حساب‌شده است. بااین‌حال، برای بهره‌مندی از مزایای واردات کالا، لازم است که این فرایند به‌صورت اصولی و با رعایت قوانین و مقررات انجام شود. برای واردات باید موارد زیر را در نظر گرفت:

باتوجه‌به این نکات، می‌توان احتمال موفقیت در واردات کالا را افزایش داد. شرکت پست بین‌المللی سپکس برای واردات کالا از سراسر دنیا در خدمت شماست. شرکت سپکس در زمینه بازرگانی بین‌المللی، آمادگی دارد تا در این مسیر همراه شما باشد. سپکس با برخورداری از تیمی مجرب و متخصص، می‌تواند کلیه مراحل واردات کالا را از ثبت سفارش تا بیمه  و ترخیص کالا برای شما انجام دهد.

سپکس با همکاری با تأمین‌کنندگان معتبر در سراسر جهان، می‌تواند کالاهای موردنیاز شما را با بهترین کیفیت و قیمت به دست شما برساند. این شرکت همچنین، با برخورداری از دانش و تجربه کافی، می‌تواند شما را در تمامی مراحل واردات کالا راهنمایی و مشاوره دهد. اگر قصد دارید از مزایای واردات کالا بهره‌مند شوید، سپکس بهترین گزینه برای شماست. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان، با کارشناسان سپکس تماس بگیرید.

سؤالات متداول

واردات کالا از سراسر دنیا چه مزایایی دارد؟

واردات کالا به بهبود دسترسی به کالاهای موردنیاز جامعه، کاهش قیمت‌‎ها و ایجاد فضای رقابتی با نمونه‌های مشابه تولید داخل، افزایش اشتغال و در نهایت افزایش کیفیت تولید کمک می‌کند.

مهم‌ترین عوامل مؤثر بر واردات کالا چیست؟

شرایط اقتصادی و سیاسی، قوانین و مقررات وارداتی، نیاز جامعه و کیفیت محصولات تولیدی داخلی

بزرگ‌ترین واردکننده کالا در جهان کدام کشور است؟

آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده جهان در سال‌های اخیر بوده است. چین و آلمان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

کدام کالاها بیشترین حجم معاملات در تجارت جهانی را دارند؟

ماشین‌آلات و تجهیزات، کالاهای الکترونیکی و محصولات کشاورزی از جمله کالاهایی هستند که بیشترین حجم را در تجارت جهانی دارند. البته بدون درنظرگرفتن سوخت‌های فسیلی و فراورده‌های پتروشیمی!