کارگو چیست؟ محبوب‌ترین روش حمل تاجران

بسیاری از کالاهایی که در کشور عزیزمان ایران وجود دارند باتوجه‌به قيمت تمام‌شده توليد كالا در این کشور دوبرابر  کشورهایی مانند چین، گره، ژاپن و… است؛ بنابراین بهتر راه برای حل این مشکل واردات کالای ضروری می‌باشد. از آن جایی که بسیاری از این کالاها به‌صورت عمده تهیه می­شود، لازم است بدانید که این اجناس چگونه از کشورهای دیگر وارد ایران می‌شوند؟ امروزه راه­های بسیاری برای جابه‌جایی محموله در دنیا وجود دارد که هر کدام از این راه­ها مزایا و معایبی دارند.

برای درک بهتر باید بدانید که “کارگو” چیست! این کلمه از واژه اسپانیایی (Cargo) گرفته شد و به معنای (بار) است که برای اولین‌بار در سال 1650 در زبان انگلیسی بامعنی (بارگیری کالا در کشتی) ظهور یافت. ریشه اصلی (Cargo) از کلمه اسپانیایی (cargar) به معنی (بارگیری) می‌باشد. لازم به ذکر است که کارگو  یک مفهوم گسترده انتقال محموله از نقطه‌ای به نقطه دیگر است!

کارگو یک اصطلاح تجاری به شمار می‌آید؛ زیرا تجارت بر پایه تبادل یا در اصطلاح واردات کالا و صادرات کالاهای بسیار در کشورهای مختلف است؛ بنابراین به حمل‌ونقل محموله‌ای که دارای بارنامه گمرکی می‌باشد و می‌توان آن را از راه‌های زمینی، هوایی و دریایی منتقل کرد، کارگو گفته می‌شود.

ارسال door to door

ارسال door to door

حمل هوایی

حمل هوایی

ارسال۳ تا ۵ روز کاری

ارسال۳ تا ۵ روز کاری

کارشناسان با تجربه

کارشناسان با تجربه

انواع روش‌های کارگو

به‌طورکلی کارگو به چهار روش حمل‌ونقل محموله گفته می‌شود که عبارت‌اند از:

cargo-services-sepex

یکی از روش‌های حمل و نقل که سهم بسیاری در جابه‌جایی کالا بر عهده دارد کارگو هوایی است. کارگو هوایی نسبت به روش‌های دیگر حمل‌ونقل هزینه بیشتری دارد، اما در عوض سرعت جابه‌جایی و تحویل آن در مقصد هم بیشتر است.

خطوط هوایی در سراسر جهان، عمده فعالیت خود را به جابه‌جایی، تحویل کالا و محموله‌ها اختصاص داده‌اند؛ تعداد پروازهای خطوط کارگو از تعداد پرواز خطوط مسافربری به‌مراتب بیشتر است؛ جالب است بدانید که بسیاری از شرکت‌های بزرگ هواپیمایی مانند فلای امارات (Fly Emirates) ، فعالیت خود را با کارگو آغاز کرده و در نهایت بخش مسافربری را به مجموعه خدمات خود افزودند.

نکته: باتوجه‌به حجم واردات و صادرات در دنیا، خطوط هوایی کارگو گزینه‌ای مناسب و درعین‌حال الزامی برای حمل بار به شمار می‌رود.

تجارت از راه دریا، رسمی دیرین است که تقریباً در تمامی نقاط زمین، از زمان پیدایش نخستین تمدن‌ها، مرسوم بود. سپس با گذر زمان این روش از دادوستد به شکلی مدرن و امروزی درآمد که در مقطع کنونی به آن کارگو گفته می‌شود! کارگو دریایی یکی دیگر از انواع اصطلاحات کشتیرانی است که در این حوزه مورداستفاده قرار می‌گیرد. کارگو دریایی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌های حمل‌ونقل در سطح جهان است. در کارگو دریایی تحویل بار معمولاً به سه روش زیر انجام می‌شود:

  • تحویل کالا در کارخانه تولیدی
  • تحویل کالا بر روی اسکله یا عرشه کشتی
  • تحویل کالا به حامل در مقصد

نکته: اصلی‌ترین مسیر انتقال انرژی، اعم از سوخت‌های فسیلی و تولیدات پتروشیمی، دریاها هستند، چراکه خلیج‌فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع انرژی نفت و گاز جهان به شمار می‌آید و بهترین و سریع‌ترین راه جابه‌جایی حامل‌های انرژی، مسیرهای دریایی هستند.

حمل‌ونقل ریلی در ایران کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. زیرا ایران جز دو یا سه کشور محدود، ارتباط ریلی با سایر کشورها ندارد. بسیاری از کالاهایی که امکان حمل‌ونقل هوایی و دریایی را ندارند، مانند جابه‌جایی سیمان، مواد نفتی و شیمیایی و… توسط قطار منتقل می‌شوند.

از جمله رایج‌ترین روش حمل‌ونقل کالا در دنیا حمل‌ونقل‌های جاده‌ای است. برای حمل‌ونقل یا کارگو جاده‌ای از کامیون‌های بزرگ یا چندمحوره استفاده می‌شود. کارگو جاده‌ای معمولاً بین کشورهای همسایه و جاهایی که مسافت ارسال کالا زیاد نیست انجام می‌شود. البته باید در نظر داشت که همه کشورها مرز زمینی با یکدیگر ندارند.

مراحل و وظایف شرکت‌های کارگو

قوانین کارگو در هر کشوری علی‌رغم شباهت‌ها تفاوت‌هایی هم دارند. اما به‌طورکلی می‌توان مراحل و وظایف زیر را برای ارسال کالا در حوزه کارگو، در نظر گرفت:

عوامل تأثیرگذار در قیمت کارگو

اولین عامل مؤثر بر هزینه کارگو، وزن کالا است هر چه وزن کالا بیشتر باشد، هزینه کارگو زیادتر خواهد بود. ابعاد مؤلفه دیگری است که اثری مشابه به وزن روی هزینه کارگو دارد. هر چقدر که ابعاد کالای موردنظر بزرگ‌تر باشد، هزینه بیشتری باید پرداخت شود.

نوع کالا و خصوصیات آن از جمله حجم، وزن، شکل، حساسیت به شرایط آب‌وهوایی و نحوه بسته‌بندی، بر روی قیمت کارگو تأثیر می‌گذارد.

فاصله بین مبدأ و مقصد نیز به‌عنوان یک عامل مهم در تعیین قیمت کارگو محسوب می‌شود. هر چه فاصله بین دونقطه بیشتر باشد، قیمت کارگو نیز بالاتر خواهد بود.

زمان تحویل کالا نیز به‌عنوان یک عامل مهم در تعیین قیمت کارگو محسوب می‌شود. درصورتی‌که زمان تحویل کالا نسبتاً کوتاه باشد، قیمت کارگو بالاتر خواهد بود.

نوع خدمات ارائه شده برای ارسال کالا نیز تأثیرگذار در قیمت کارگو است. خدماتی مانند بیمه کالا، پیگیری وضعیت کالا، تحویل درب منزل و… باعث افزایش قیمت کارگو می‌شوند.

علاوه بر مسئله مسافت، قوانین کشورهای مبدأ و مقصد نیز روی هزینه کارگو تأثیر دارند. به‌عنوان‌مثال در برخی کشورها برای همه اجناس مقدار معینی از مالیات برای هر سفر کارگو در نظر گرفته می­شود. در برخی کشورها نیز این تعرفه برای کالاهای مختلف، متفاوت است.

شرکت حمل‌ونقلی که برای ارسال کالا انتخاب می‌شود، نیز در تعیین قیمت کارگو مؤثر است. شرکت‌های حمل‌ونقل با تجهیزات و خدمات بهتر، قیمت کارگو بالاتری را اعمال می‌کنند.

شرایط بازار نیز به‌عنوان یک عامل مهم در تعیین قیمت کارگو محسوب می‌شود. درصورتی‌که رقابت بین شرکت‌های حمل‌ونقل زیاد باشد، قیمت کارگو پایین‌تر خواهد بود.

به‌طورکلی بهترین روش برآورد هزینه کارگو در شرکت‌های مختلف، تماس با آن‌ها و استعلام دقیق هزینه‌های آن‌ها قبل از عقد قرارداد است.

ممنوعیت‌ها و قوانین حمل‌ونقل کارگو

ممنوعیت‌ها و قوانین حمل‌ونقل کارگو

توجه کنید که حمل‌ونقل کارگو را نمی­توان برای همه محموله‌ها انجام داد. هر کشوری سیاست­های خاص خود را دارد و مراجع قانونی و دارای قدرت معمولاً ورود برخی از کالاها را به‌طورکلی به کشور ممنوع می­کنند. به‌طورکلی هیچ کشوری را پیدا نخواهید کرد که طبق فرهنگ و قانون خود، ارسال بار قاچاق با خدمات کارگو را قانونی بداند. پس هرگونه کالا، محموله و بار که حمل آن جرم محسوب شود و تعبیر قاچاق داشته باشد، جایی در کارگو ندارد. استفاده از کارگو برای این نوع کالاها باعث خواهد شد که کالای مدنظر توقیف شود و شما مجرم شناخته شوید. این کالاها می­توانند شامل موارد زیر باشند:

بااین‌حال برخی از کالاها وجود دارند که ممکن است ورود آن­ها در مجموع به کشور ممنوع نباشد ولی نیاز به مجوزهای قانونی داشته باشند. بسیاری از اقلام دارویی و بهداشتی در این دسته قرار می­گیرند. دریافت این مجوزها به‌هیچ‌عنوان بر عهده شرکت­های کارگو نیست و اگر قصد دارید از این نوع کالاها به داخل کشور وارد کنید باید خود مجوزهای ورود را تهیه کنید.

مزایای کارگو

سرعت: ارسال کالا با کارگو به‌سرعت و در زمان مشخص انجام می‌شود.

امنیت: کالاها در حین ارسال با کارگو، به‌صورت امن و با بسته‌بندی مناسب حمل می‌شوند.

ردیابی: با استفاده از سامانه ردیابی کارگو، مشتریان می‌توانند به‌راحتی مکان کالای خود را پیگیری کنند.

تنوع روش ارسال: جهت ارسال کالا می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که انتخاب هر کدام از آنها متناسب با نیازهای شماست.

معایب کارگو

هزینه: هزینه ارسال با کارگو نسبت به حمل با خودروهای شخصی یا رانندگان حمل‌ونقل عمومی، معمولاً بیشتر است.

محدودیت وزن: در برخی شرکت‌های کارگو، وزن حمل کالا محدود است و در صورت تجاوز، هزینه ارسال بیشتر می‌شود.

تأخیر: درصورتی‌که شرکت کارگو با مشکلی روبرو شود، تأخیر در ارسال کالا اتفاق می‌افتد.

آسیب: درصورتی‌که بسته‌بندی کالا به‌درستی انجام نشود، کالا در حین حمل با کارگو آسیب می‌بیند.

مدت‌زمان ارائه خدمات کارگو

به‌طورکلی برای ارسال تمامی مرسولاتی که گذر زمان در کیفیت آنها تأثیرگذار است؛ مانند مواد غذایی، مواد شیمیایی حساس به دما و ضربه، گیاهان و حتی جانوران، باید کوتاه‌ترین مسیر و سریع‌ترین روش ارسال را در نظر گرفت. برای مثال حمل‌ونقل حیوانات برای استقرار در باغ‌وحش‌ها، امری عادی است. حمل برخی از این جانوران توسط هواپیما، اثرات مخرب روحی و جسمی بر روی حیوان باقی می‌گذارد؛ به‌علاوه اینکه برای انتقال حیوانی مثل زرافه که قادر نیست دراز بکشد و حتی در حالت ایستاده استراحت می‌کند، باید چاره‌ای جدی اندیشید! حیواناتی که اقلیم و آب‌وهوای زندگی آنها با منتقل‌شدن تغییر می‌کند نیز در معرض خطر هستند و سرعت عمل در انتقال آنها به مکان زندگی جدید از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر تمامی این موارد، زمان تحویل سفارش به مشتریان را باید در نظر گرفت؛ زیرا آنها بیشترین هزینه‌ را برای دریافت به‌موقع محموله‌های خودپرداخت می‌کنند و کوچک‌ترین تأخیری از طرف شرکت کارگو به شکایت ختم خواهد شد.

مدت‌زمان ارائه خدمات کارگو

بیمه و جبران خسارت کارگو

بیمه و جبران خسارت، از جمله خدماتی هستند که شرکت‌های بزرگ و بنام کارگو در ارائه آنها با یکدیگر رقابت دارند! ازآنجایی‌که این حوزه یکی از پول‌سازترین حوزه‌های حمل‌ونقل در دنیا به‌حساب می‌آید، کسب اعتبار بیشتر به جذب مشتری بیشتر منجر می‌شود و معمولاً مشتریان در انتخاب‌های خود، شرکت‌هایی که به بهترین نحو محموله‌هایشان را بیمه کرده و در صورت بروز حادثه، جبران خسارت می‌کنند را در صدر لیست قرار می‌دهند.

نکته: بیمه‌نامه در واقع نوعی سند است که در برابر خطرات پیش‌بینی‌نشده، تعهدات کافی را برای اطمینان خاطر از به‌سلامت رسیدن محموله به شما خواهد داد. لازم به ذکر است که در هنگام بیمه‌کردن بار خود بهتر است از بندهای مختلف بیمه‌نامه اطلاع یابید چرا که ممکن است در برخی از بیمه‌نامه‌ها محدودیت‌هایی متوجه کالا می‌شود.

ایرلاین‌های ایرانی ارائه‌دهنده کارگو

در پایان

کارگو مفهومی مهم و کلیدی در حمل‌ونقل و تجارت‌های بین‌المللی است؛ زیرا امروزه حمل‌ونقل، واردات و صادرات کالا نقش مهمی در اقتصاد کشورها و همچنین تهیه کالاهای موردنیاز کشورهای ایفا می‌کنند. کارگو به معنای محموله یا کالایی است که برای حمل‌ونقل از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌شود. در حمل‌ونقل بین‌المللی، کارگو به‌صورت (دریایی، هوایی، زمینی و ریلی) انجام می‌شود. شرکت‌ حمل هوایی اکسپرس با ارائه خدمات حمل‌ونقل کارگو، به مشتریان خود کمک می‌کند تا محموله‌ها با بهترین شرایط ممکن به مقصد برسند. در مطلب بالا سعی شده به طور مختصر اطلاعاتی مفیدی از کارگو و انواع آن را در اختیار شما قرار دهیم. در صورت نیاز با متخصصان و کارشناسان شرکت پست سریع اکسپرس تماس برقرار کنید و از آنها مشاوره بگیرید.

سؤالات متداول

آیا در ایران شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات کارگو فعالیت دارند؟

بله در ایران خدمات ارسال بار کارگو ارائه می‌شود و شما می‌توانید محموله خود را با استفاده از این خدمات به مقصد موردنظر خود برسانید.

مزایای کارگو چیست؟

امنیت، سرعت و متنوع بودن روش‌های ارسال بار را می‌توان از جمله مزایای این خدمات در نظر گرفت.

چگونه می‌توانم وضعیت ارسال خود را پیگیری کنم؟

با استفاده از شماره پیگیری که شرکت کارگو به شما داده است، می‌توانید وضعیت ارسال خود را پیگیری کنید. همچنین برخی شرکت‌های کارگو، وضعیت ارسال را به‌صورت پیامک یا ایمیل برای مشتریان خود اعلام می‌کنند.